Blog, Prehrana

Superdodatki za superživali – dodatki k skledi

V zadnjem času veliko slišimo o pomembnosti dodatkov svežih živil v pasjo posodico. Sploh to seveda drži, kadar psi jedo izključno procesirano hrano, ki je toplotno obdelana in tako izgubi veliko pomembnih sestavin. Bistvo dodatkov k skledi je, da z njimi izboljšamo ali bolje rečeno obogatimo predvsem procesirano hrano. Imajo pa še nekaj prednosti:

  • Pomagajo lahko tudi pri prehodu iz procesirano na manj obdelano (kuhano/surovo) hrano.
  • Okusni dodatki lahko premamijo izbirčneže, da raje pojedo svojo novo hrano.
  • Nekateri dodatki k obroku naslovijo tudi specifične težave, ki jih ima naša žival (npr. zdravje sklepov ali kože).
  • Izboljšajo lahko prebavljivost in tako izboljšajo obrok za živali z občutljivim želodčkom ali prebavo (viri pre/probiotikov, buča,…).
  • Popestrijo prehrano naše živali, brez da bi s tem porušili celovitost obrokov.

Namen dodatkov pa ni popravljanje ali odpravljanje prehranskih primanjkljajev zdravih živali! Osnova za zdravje je vsekakor zdrava in uravnotežena vsakodnevna prehrana. Vsekakor pa lahko imajo tudi dodatki določene pozitivne lastnosti na zdravje naših živali. Leta 2005 je bila npr. izvedena študija na Univerzi Purdue, ki je ugotavljala morebitno povezavo med dodatkom zelenjave k procesirani pasji hrani (briketom) in vplivom na razvoj vrste raka mehurja pri psih. Psom so dodajali zelenjavo vsaj 3x tedensko in zaključek študije je razkril sledeče.

Psi, ki so kot dodatek k prehrani uživali zeleno listnato zelenjavo, so imeli zmanjšano tveganje za razvoj raka mehurja v 90%, tisti, ki so uživali rumeno-oranžno zelenjavo pa prav tako v presenetljivih 70%.

V tem članku govorimo o dodatkih k obrokom ali ‘topperjih’, ki pa morajo tudi predstavljati prav to. Dodatek oz. ‘nekaj za po vrhu’. Če tvoj kuža hrane, ki jo dodajaš, še ni jedel, jo predstavi postopoma. Če je tvoj kuža na dieti iz zdravstvenih razlogov, se pred dodajanjem posvetuj z veterinarjem ali nutricionistom.

Zdaj pa si oglejmo nekaj zdravih dodatkov k skledi!

 

Olje iz morskih alg

Bogato z omega 3 maščobnimi kislinami, podpira zdravje kože, dlake in sklepov. Pomaga zmanjševati nivo vnetja v telesu in je koristen dodatek tudi pri živalih s kardiovaskularnimi obolenji. Rada izbiram olje iz morskih alg ali pa olje zelenoustih školjk, saj sta bolj ekološka načina pridobivanja omega 3 maščobnih kislin, obenem pa so ti organizmi tudi nizko v prehranski verigi in tako veliko manj onesnaženi.

 

Navaden jogurt/kefir

Je bogat s probiotiki in tako lahko dobrodejno deluje na prebavo. Prav tako pa je dober vir beljakovin in kalcija ter sodeluje pri vzdrževanju zdravja mišično-skeletnega sistema. Ko izbiramo, smo pozorni na to, da kupimo za popolnoma navdani mlečni jogurt (lahko je tudi grški jogurt) oz. kefir, brez dodanih sladil in drugih sestavin. Navadno pa so mlečni izdelki iz kozjega mleka za pse lažje prebavljivi od tistih iz kravjega.

Chia semena

So dober vir omega 3 maščobnih kislin, vlaknin in tudi dober beljakovinski dodatek. Lahko pomagajo vzdrževati zdravje sklepov, zagotavljajo energijo in poskrbijo za lepo dlako.

 

Kokosovo/MCT olje

Kokosovo olje vsebuje srednjeverižne trigliceride ali MCT, ki zvišujejo raven energije in pomagajo vzdrževati zdravje kože in dlake. Poleg tega ima tudi protimikrobne lastnosti. Kokosovo olje lahko uporabljamo tudi topikalno (na koži). Še boljša izbira od kokosovega olja je MCT olje.

 

Sveža zelenjava in sadje

Rastlinska hrana se pri psih navadno izloči neprebavljena. Zato moramo v primeru da se odločimo za dodatek za pse varne zelenjave, slednjo tudi pokuhati in pretlačiti, da olajšamo prebavo. Dobri dodatki zelenjave so: brokoli, brstični ohrovt, korenje, stročji fižol, kodrolistni ohrovt, špinača, peteršilj in cvetača.

Sladki krompir: Vsebuje veliko vlaknin, vitaminov in mineralov, zato deluje blagodejno na prebavo in zagotavlja telesu dovolj energije. Prav tako je poln antioksidantov, ki podpirajo imunski sistem.

Buče: Navadna kuhana (ali konzervirana) buča (oz. pire iz buče) je eden izmed najboljših dodatkov k skledi. Zlahka jo kupimo (ali pridelamo), je cenovno dostopna in polna dragocenih hranil ter vlaknin, ki pomagajo pri regulaciji prebavnega sistema (pomaga tako pri zaprtju, kot tudi pri driski). Prav tako vsebuje malo kalorij in natrija. Priporoča se dodatek 1 čajne žličke na cca 5 kg telesne teže psa.

Kodrolistni ohrovt (nasekljan): Kodrolistni ohrovt je pravo superživilo, bogato z vitamini A, C in K, ter nabito z antioksidanti. Sodeluje tudi pri detoksifikaciji.

Borovnice/jagode: So polne antioksidantov, zato pomagajo podpirati delovanje imunskega sistema, možganov in na sploh pripomorejo k boljšemu počutju živali. Če ni na voljo svežih borovic, so lahko tudi zamrznjene (odmrznjene) in imajo vseeno obilico pozitivnih učinkovin. Jagode vedno izberemo domače, ekološko vzgojene oz. brez pesticidov.

Sardine

Sardine so majhne ribice z ogromno hranili! So odličen in priročen (pa tudi slasten!) surovi dodatek k prehrani. So odličen vir omega 3 maščobnih kislin in koencima Q10. Niso zelo onesnažene (saj so nizko v prehranski verigi), imajo veliko beljakovin, vitamina D, kalcija, itd.

Ko jih kupujemo, pazimo, da so konzervirane v vodi, brez dodane soli ali dodatkov ter da so brez kože in kosti. Ker so kot rečeno zelo ‘bogate’ pa z njimi ni za pretiravati!

 

Jajca

Jajca so odličen vir beljakovin za pse saj so visoko prebavljiva, psi pa lahko pojedo celo jajce (vključno z lupino, če je zmleta). So dober vir aminokislin, železa in kalcija. ‍Postrežemo jih lahko surova ali kuhana, najraje pa izbiram jajca iz ekološke proste reje.

 

*Prebavni encimi

Prebavni encimi pomagajo razgraditi ogljikove hidrate, maščobe in beljakovine v hrani. Surovo meso in sveža zelenjava sicer vsebujeta določene encime, ki pa po toplotni obdelavi niso več aktivni. Pomanjkanje lahko opazimo kot pretirano spahovanje in napihovanje (vetrove).

Da olajšamo prebavo in povečamo absorbcijo hranil ter podpremo zdravje prebavnega trakta, lahko dodamo hrani prebavne encime.

 

*Kostna juha

Kostna juha je večini psov slasten dodatek k obroku. Ima pa tudi številne dobrodejne lastnosti: poveča apetit in pomaga pri hidraciji, podpira imunski sistem, preprečuje vnetje, izboljša prebavo in prispeva k zdravju kože ter dlake. Juho skuhamo tako, da kosti kuhamo v vodi daljše časovno obdobje (8-24 ur). Kosti med kuhanjem oddajajo v vodo vitamine, minerale in ostale hranljive snovi. V juhi je polno želatine (razgrajeni kolagen), ki deluje pozitivno na prebavo in sklepe. V juhi pa ne smete kuhati zelenjave, ki je za pse lahko toksična. Vedno naj bo torej kuhana BREZ čebule in pora! Ter brez dodatka soli.

Ko je juha skuhana, jo precedite in ponudite ohlajeno.

Izberete pa lahko tudi kostno juho iz naše ponudbe.

Dodatki za izbirčneže

Če želite z dodatki povečati apetit živali, boste verjetno najbolj uspešni, če izberete sardine, kostno juho, pretlačeno bučo ali jogurt.

 

Dodatki za muce

Mačke lahko načeloma uživajo v vseh omenjenih dodatkih. Najbolj pa jim bodo verjetno teknili juhica, kefir ter jajce.

 

Količino dodatkov je treba seveda prilagoditi velikosti živali. Eno jajce je lahko priboljšek za ovčarja ter celoten obrok za čivavo ali pa mačko! S svežo hrano lahko zamenjate določen odstotek prehrane vsakih nekaj dni. Pri hranjenju pa upoštevajte kalorično vrednost živil, ki ste jih dodali oz. nadomestili, da boste obdržali celovitost obrokov in primerno telesno težo vaše živali.

Dober tek in NA ZDRAVJE!

 

Spletna stran Eko Brlog in vsebine na njej niso nadomestilo za veterinarski ali zdravstveni nasvet.