Prebiotiki imajo lahko pozitiven vpliv na mikrobiom, saj zagotavljajo dobro prehransko osnovo in rastni substrat za želene in ‘dobre’ bakterijske seve v debelem črevesju. Proliferacija teh sevov vodi do zatiranja nezaželenih (patogenih) klic in s tem zavira njihovo širjenje. Prebiotiki v nasprotju s probiotiki niso žive bakterije, temveč neprebavljive prehranske vlaknine. Zahvaljujoč temu lahko prehajajo skozi želodec in tanko črevo ter neovirano vstopijo v debelo črevo. Prebiotiki spodbujajo tudi črevesno peristaltiko. Poleg tega se nanje vežejo žolčne kisline in amoniak v črevesju, ter se tako učinkoviteje izločijo in pomagajo razbremeniti jetra in ledvice.
Prebiotiki vplivajo na sluznično bariero in imajo protivnetno in antioksidativno delovanje ter dajejo energijo kolonocitom. V črevesju upravljajo prenos tekočine med epitelijem (povrhnje celice), vplivajo na imunski sistem in gibanje črevesja ter regulacijo genov.
Študije kažejo, da imajo prebiotiki pozitiven vpliv na črevesno mikrofloro in zdravje gostitelja, kar se kaže z primerno konzistenco blata, uravnoteženo prebavo in primerno telesno težo.
Jabolčni pektin je heteropolisaharid, ki ga proizvajajo rastline za svoje celične stene. Je prehranska vlaknina, ki je vodotopna in hrani črevesne bakterije, kar jo uvršča med prebiotike. Veže vodo iz prebavil in zato vpliva na konzistenco blata. Vpliva na regulacijo krvnega sladkorja.
Inulin je naravni oligosaharid, ki nastaja v različnih rastlinah (gomolj čičerke, korenina cikorije, čebula, por, šparglji idr,) V črevesju služi za hrano koristnim črevesnim bakterijam in spodbuja rast bakterij, ki so pomembne za zdravje.
Indijski trpotec, svetli (Plantago ovata) je vrsta vlaknin, ki vpija vodo in ustvari viskozno raztopino, zato deluje ugodno tako pri driski kot pri zaprtju. Delno ga fermentirajo bakterije v debelem črevesju, zato ima tudi prebiotično delovanje.
Mikrokristalna celuloza spodbuja črevesno peristaltiko, poveča volumen hrane v prebavilih in zato daje občutek sitosti.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.